Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odrobaczanie
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agita
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 13:21    Temat postu: Odrobaczanie Odpowiedz z cytatem

Jeszcze chyba nie było takiego tematu, przynajmniej ja nie znalazlam.
Mam pytanie nie ogolnie o odrobaczanie, ale o taki przypadek.
Kon kupiony niedawno, wiec nie wiem na 100% kiedy (i czy w ogole, bo szczepiony nie byl) byl odrobaczany. Wg poprzedniego wlasciciela odrobaczony w pazdzierniku, po zejsciu z pastwisk.
Wet byl, obejrzal i dał Abamitel Plus. Po pascie wylazly z niej robale wszelkiej masci. Osobiscie nie widzialam, ale wlasciciele pensjonatu przed gnojowaniem widzieli i te biale i czerwonawe/brazowawe, jakies slupkowce. nie wiem jak ktore wygladaja, ale podobno byla mocno zarobaczona, bo przeciez przy regularnym odrobaczaniu czasem nie widac zadnych robli w kale po odrobaczaniu.
W zwiazku z tym, chce powtorzyc odrobaczanie, bo moze jedna dawka nie zalatwic wszystkich obcych Razz I teraz mam dwa pytania:
1. Po jakim czasie powtorzyc odrobacznaie? Wydaje mi sie, ze tydzien - 10 dni..
2. Czy uzyc tego samego srodka, czy innego? Abamitel Plus ma szerokie spektrum działania, obejmujace niby nawet tasiemca (prazikwantel), ale moze cos bedzie lepsze?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
jasmina
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 13:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agita mi radzono odrobaczać po 2 tyg. pasta to jednak trucizna- lepiej poczekac troche dlużej. Abimitel dobra pasta, ja używam troche tanszej- z inwermektyną- Grovermina. Działa tak samo skutecznie, tyle że poza tasiemcami:P
hadriana
rumak
rumak

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym nie eksperymentowała na własną rękę. raczej dać kał do zbadania pod kątem robali (kosztuje to ok. 10 zł) i spytać weta.
Agita
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rzeczywisice chyba zadzwonie do weta. termin szczepienia mnie goni i bym chciala jak najszybciej sie obcych pozbyc, zeby zaszczepic. ale z drugiej strony trzeba chyba troche odczekac, zeby te co sa teraz w jakims tam stadium dojrzaly.
jesli chodzi o badanie kalu, to wydaje mi sie ono tutaj niepotrzebne, bo robaki bylo widac golym okiem i byl to przeglad robactwa konskiego. wiec raczej nie mam problemu czy sa robale, albo na ktore robale pasta ma dzialac, bo i tak stosuje pasty o najszerszym spectrum dzialania
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Teodora
rumak
rumak

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 14:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym tam wolała wiedzieć, co mam tłuc (i czy w ogóle potrzeba jeszcze - bo "prewencja" w odrobaczaniu sensu nie ma)... żaden kłopot kupę zabrać do badania. a zawsze więcej informacji

ale włączyłabym się chętnie do wątku z pytaniem:
jakie robale nie wychodzą w badaniu kupy?
czy jest inny sposób namierzania ich? przez badanie krwi na przykład?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
Agita
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko ze w przypadku tego konia nie ma obaw, ze pasta bedzie nie potrzebna.. prewencja tutaj nie ma miejsca. przy takim zarobaczeniu jednokrotne odrobaczenie nie wystarczy.
hadriana
rumak
rumak

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 15:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teodora napisał:

czy jest inny sposób namierzania ich? przez badanie krwi na przykład?

nie wiem, czy jest możliwość wykrycia konkretnych pasożytów. zdaje się, że podwyższona ilość eozynofilów może świadczyć o zarobaczeniu, ale to tak ogólnie. pewnie może też świadczyć o innych rzeczach Very Happy
Agita
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 15:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze dodam, zeby nie wyszlo, ze jestem zupelnym przeciwnikiem badania kalu. Sama kiedys badalam kobyle, jak pomimo regularnego odrobaczania tarła zadem w boksie.
Ale te badania sa niezbyt miarodajne. Po pierwsze, z tego co sie dowiedzialam jednokrotne nie jest wcale miarodajne. A kazde moze co najwyzej potwierdzic, ze robale sa. Jesli wynik jest negatywny (robakow brak), to nigdy nie jest to pewne. Wrecz wynik zupelnie na minus (taki wtedy otrzymalam przy badaniu) jest na pewno bledny...
Nirwana
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teodora napisał:

W zwykłym badaniu kupek nie wychodzi motylica, musi być odrębne badanie na motylicę; przy czym czasem też nie wychodzi, bo motylica potrafi przypuścić taką inwazję, że zwierzę pada, zanim ta motylica zacznie się rozmnażać i jakieś jaja w kupkach się pojawią.

Ale to tak w ramach ciekawostki raczej; u koni motylica zdarza się bardzo rzadko. Choć mnie to doświadczenie, niestety, dotknęło. Sad
W każdym bądź razie - wzmożona czujność, jeśli konie się pasą na podmokłych pastwiskach.
jasmina
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 15:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to może ja tez spytam...
Moje konia pasą się niedaleko krow, dodam ze krowy zaniedbane, nie szczepione, nie odrobaczane(nie wiem czy krwy tez się odrobacza ale wkońcu zwierzeta rzeźne więc chyba powinno prawda?)
Czy od nich moga coś podłapać?
Rzepek
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Sro. 31 Sty. 2007, 19:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja konia zlapała tasiemca. Przez pasienie się i zjedzenie roztoczy, ktore są nosicielami pośrednimi ( od jajek tasiemców bezpośrednio się nie zarazi). Odrobaczałam Abamitelem Plus - najskuteczniejszy, niszczy wszystko. Ale należy potem (miesiąc, dwa) zrobić koniecznie badanie kału , czy jeszcze jest . I tu problem - w kale rzadko udaje sie znaleźć człony tasiemca, trzeba robić badanie kilkakrotnie dla pewności. Ja czekam teraz na wyniki.
A co do innych badań - to badaniem krwi wykrywa się babeszjozę wywołaną przez pierwotniaki w kleszczach oraz słupkowce duże ( mozna badać kał lub krew - to ostatnie badanie świadczy o stopniu zarobaczenie).
Motylicą mogą się konie zarazić pasąc się na podmokłych łąkach, bo żywicielem pośrednim przywry - motylicy jest wodny ślimak błotniarka stawowa. I rzeczywiście, jeżeli w pobliżu są zarażone krowy, to one mogą poprzez wydalanie kału z jajami przywry zarazić konie, jeżeli pasą się na tych samych mokrych łąkach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
hadriana
rumak
rumak

PostWysłany: Czw. 01 Lut. 2007, 00:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jasmina napisał:
a to może ja tez spytam...
Moje konia pasą się niedaleko krow, dodam ze krowy zaniedbane, nie szczepione, nie odrobaczane(nie wiem czy krwy tez się odrobacza ale wkońcu zwierzeta rzeźne więc chyba powinno prawda?)
Czy od nich moga coś podłapać?

Rzepek już napisała - tylko na podmokłych terenach. Za to konie mogą zarazić się salmonellą od ptactwa (zwłaszcza wodnego) i świń (dzikich też - mam nadzieję, że Hoss uważa Wink), co może być niebezpieczne dla młodszych i słabszych osobników.
Agita
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Czw. 01 Lut. 2007, 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja moze powiem, co sie dowiedzialam od weta. Po pierwsze pytal czy byly glisty (dlugie biale) - byly. Zatem ze wzgledy na cykl rozwojowy glisty kazal powtorzyc za 3 tygodnie odrobaczanie. Niestety jeszcze nie wiem jakim srodkiem (czy tym samym, czy jakims innym), bo dopiero dzisiaj mi podrzuci do stajni.
Pozniej po tym odrobaczaniu zalecil jeszcze badanie kalu, bo mozliwe ze dwukrotne odrobaczanie nie wystarczy. Z tymi zwierzakami to mozna Wow!
guli
Nasza Szkapa
Nasza Szkapa

PostWysłany: Czw. 01 Lut. 2007, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak to jest z psami?
Przepadaja za końskimi kupami, właściwie nie ma sposobu, żeby je upilnować.
Mogą też zarobaczyć się od koni?
No i na odwrót- jeśli psy mają, to konie też mogą dostać?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nirwana
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Czw. 01 Lut. 2007, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam, że mogą się nawzajem zarobaczać, zresztą psy nie tylko końskie, ale i kocie kupki też... Shocked
Ja robię tak, że staram się odrobaczania psów i kotów (2 razy w roku) skorelować z końskim odrobaczaniem, i wtedy całość inwentarza odrobacza się jednego dnia.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: