Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Z parady do rzeźni

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> Pomóż koniom
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan_Osik
koniuszy

PostWysłany: Pon. 17 Lis. 2008, 15:16    Temat postu: Z parady do rzeźni Odpowiedz z cytatem

Dziś (pon. 17 listopada, godz. 21:40, prog 2 TVP) w programie T. Lisa mowa będzie o koniach, które wykorzystano w paradzie z okazji święta niepodległości, poczym - wysłano zwierzęta do rzeźni. (Tak wynika z zapowiedzi programu.)
Nie wiem, czy tym koniom jakoś jeszcze pomóc można (albo można będzie). Na podstawie zapowiedzi programu nie można nic powiedzieć. Poza jednym - zachęcam do jego obejrzenia.
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Wto. 18 Lis. 2008, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I co? Oglądał ktoś?

Przegapiłem tę wiadomość, a jak mam do wyboru T. Lisa i coś innego, to na ogół wybieram coś innego.

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jan_Osik
koniuszy

PostWysłany: Wto. 18 Lis. 2008, 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oglądałem.
Materiał dotępny jest w internecie.
http://pl.youtube.com/watch?v=j9Gtm5jKCpY
Temat poruszany jest w wątku obok.
Lis może mieć sprawę sądową za wyemitowany felieton.
Na stronie jego programu jest komentarz:

Szanowni Państwo,
W związku z opublikowanym w dniu 17 listopada 2008 materiałem filmowym w programie "Tomasz Lis na żywo" pragnę stanowczo zaprotestować przeciwko treści materiału filmowego dotyczącego pokazów Szwadronu Kawalerii w barwach 8 Pułku Ułanów w Katowicach i Trzebini w dniu 11 listopada 2008, w związku z obchodami Święta Niepodległości.
Jest absolutną nieprawdą, że jakiekolwiek konie mające związek z członkami Szwadronu trafiają na rzeź po pokazach, a zaprezentowany materiał jest jawną manipulacją i prowokacją.
Osobiście od wielu lat jestem uczestnikiem i współorganizatorem pokazów kawaleryjskich i defilad konnych i z całą stanowczością oświadczam, że insynuacje na temat złego traktowania koni, a tym bardziej - przekazywania ich na rzeź - są skandaliczną insynuacją oraz niedorzecznością.
Zaprezentowany materiał pokazuje archiwalne zdjęcia z bulwersujących i karygodnych transportów koni na rzeź, zmontowane tendencyjnie z relacją z występów Szwadronu ze Święta Niepodległości 11 listopada 2008. Osoby będące bliżej tematu koni doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki batalii licznych stowarzyszeń i działaczy na rzecz praw zwierząt okrutne traktowanie koni rzeźnych praktycznie zostało wyeliminowane, a dyrektywy Unijne, którym Polska jako członek UE podlega, całkowicie taki proceder eliminują.
Prezentowanie takiego materiału, jako dokumentacja rzekomo mającego miejsce w chwili obecnej działania, jest nie tylko pomówieniem i oszczerstwem wobec zaangażowanych w tą sprawę osób, ale również godzi w polską rację stanu i podważa wiarygodność naszego Kraju na forum Unii Europejskiej.
W związku z planowanym (zgodnie z moją wiedzą) ponownym wyemitowaniem tego materiału na antenie TVP Polonia w dniu 19.listopada (o innych terminach nie wiem) - kategorycznie domagam się wstrzymania emisji i wyjaśnienia rzetelności przekazu dziennikarskiego przez odpowiedzialne osoby.
W moim przekonaniu p. Tomasz Lis, jako powszechnie znany i szanowany publicysta, powinien zadać sobie więcej trudu przy weryfikacji prezentowanych materiałów - wymaga tego po prostu etyka i rzetelność dziennikarska.
Uprzedzam, że w przypadku dalszej emisji tego materiału wszczęte będą kroki prawne mające na celu publiczne przywrócenie dobrego imienia pomówionych tam osób i wydarzeń. Niezależnie od tego, domagam się sprostowania i emisji programu, w którym kłamliwie przedstawione fakty będą sprostowane, a osoby których dobre imię zostało narażone na szwank - przeproszone.
Dodam jedynie, że całe środowisko osób związane z Kawalerią Ochotniczą oraz małopolskim jeździectwem jest zbulwersowane tym programem i dołoży wszelkich starań, aby sprawę tę wyjaśnić i sprostować.
Uprzejmie proszę o przedstawienie mojego listu bezpośrednio Red. Tomaszowi Lisowi a także ustosunkowanie się do jego treści.
Pragnę dodać, że jako vice prezes Małopolskiego Związku Jeździeckiego jestem z racji pełnionej funkcji odpowiedzialny za reprezentowanie racji zrzeszonych w MZJ stowarzyszeń i Klubów i mam obowiązek sprawę powyższą wyjaśnić do końca, z podjęciem wszelkich kroków prawnych włącznie.

Mikołaj Rey
Klub Jeździecki "SZARŻA" im. 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego
Bolęcin, ul. Wczasowa 16
32-640 Trzebinia
tel. 0- 32 6137637
fax 0 - 32 6137687
kom. 0-501 358083
http://www.szarza.bolecin.pl

T.B.
koniuszy

PostWysłany: Wto. 18 Lis. 2008, 23:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem krótko: tak myślałem.

Po zamieszczeniu mojej wiadomości tutaj, przeczytałem to w wątku "obok" (i obejrzałem materiał na Youtube) ale bardzo mi nie odpowiada retoryka taka jak tam obok. Dlatego nie wycofałem mojego pytania - i dobrze się stało.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jan_Osik
koniuszy

PostWysłany: Sro. 19 Lis. 2008, 11:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TUTAJ dyskutują sami bezpośrednio zainteresowani. Ułani.
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Pią. 21 Lis. 2008, 01:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj artykuł z Onetu:
http://wiadomosci.onet.pl/1865879,11,item.html
Myślę, że nieco wyjaśnia.

Poniżej tekst protestu, który napisał znany powszechnie w środowisku jeździeckim oraz wśród miłośników dawnej broni i barwy p. mgr inż. Lesław Kukawski. Tekst ten opublikował już Nowy Przegląd Kawaleryjski oraz ukaże się on w najbliższym wydaniu Konia Polskiego.

17 listopada 2008 roku na zakończenie programu redaktora Tomasza Lisa, poświęconego jak co tydzień od pewnego czasu dyskusjom i wywiadom na tematy polityczno-gospodarcze naszego kraju, wyświetlono krótki reportaż poświęcony koniom. Parę słów komentarza redaktora Lisa nie wyjaśniło jaki był cel tego skandalicznego materiału. A skandal polegał na ewidentnej manipulacji. Zmontowano dwa niezależne wątki, tworząc z nich jedną całość. Każdy z nich osobno, z odpowiednim komentarzem byłby tylko informacją dla widzów. Natomiast połączenie ich w jedną całość, nie tylko jest wierutnym kłamstwem, ale spowodowało ogromną krzywdę wielu ludziom w oczach bezkrytycznych odbiorców tego programu.

Pierwszy wątek tej audycji to wyrywkowy reportaż z uroczystości Święta 11 Listopada w Katowicach, w których wziął udział jeden z lepszych Klubów Kawaleryjskich w Polsce – Szwadron Niepołomice im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Dodano do tego drugi wątek – reportaż sprzed kilku lat obrazujący okropne warunki eksportu koni rzeżnych z Polski do Włoch. Tak rzeczywiście było przez szereg lat do momentu, kiedy energiczne działania władz weterynaryjnych i rygorystyczne przepisy Unii Europejskiej położyły kres temu przerażającemu procederowi. Na ten, jakże przykry i bulwersujący temat pisano wielokrotnie na łamach periodyków hipologicznych i w różnych wydawnictwach prasowych. Przypomnienie tego haniebnego procederu nie byłoby niczym złym, ale łączenie tego z działalnością Oddziału Kawalerii Ochotniczej jest oburzające. Powstaje pytanie: komu i dlaczego zależało na emitowaniu tak obraźliwego i kłamliwego tekstu. Dziwi też fakt, dlaczego tak znany i ceniony publicysta, jak redaktor Tomasz Lis włączył do swojego programu tak skandaliczny i nieprawdziwy montaż. Wiadomo jak trudno jest zdementować błędne informacje prasowe, a tym bardziej telewizyjne. Ten kto przygotował tak fałszywe informacje, na pewno świetnie zdawał sobie z tego sprawę. Jednak wątpliwe, aby przewidział, że pokrzywdzeni nie pozostaną bezczynni.

Kluby kawaleryjskie, których jest w Polsce coraz więcej, nawiązują swoją działalnością do pułków jazdy II Rzeczypospolitej. Dawniej w Wojsku Polskim koń był nie tylko jednym ze środków walki ale także przyjacielem żołnierza i tak był traktowany. Najpierw koń był oporządzany i karmiony, a dopiero potem jego jeździec czy woźnica. Obecnie kluby kawaleryjskie też tak traktują swoje konie. Członkami klubów są ludzie w różnym wieku, wszystko ochotnicy, którzy z sentymentu do koni i munduru poświęcają swój wolny od pracy i nauki czas, a także środki finansowe. Nie do pomyślenia jest, aby traktowali swoje konie żle. Gdyby się coś takiego zdarzyło, to sprawca zostałby usunięty z oddziału. Kawaleria w Polsce cieszyła się zawsze sympatią społeczeństwa i garneli się do niej młodzi ludzie, a złe traktowanie koni było poprostu niemożliwe.

Niestety nigdzie na świecie nie jest możliwe pozostawienie „na łaskawym chlebie” wszystkich starych zwierząt po ich okresie produkcyjnym. Tylko nieliczne mogą z tego skorzystać i dożywać swoich dni w spokoju i pod opieką. Większość musi trafić do rzeżni, ale zarówno hodowcy, jak i użytkownicy starają się, aby to nastąpiło jak najpóżniej. Do rzeźni trafiają też zwierzęta z urazami niemożliwymi do wyleczenia. Z chowu koni zimnokrwistych, szybko przybierających na wadze, żyje wielu rolników, bo to jest między innymi źródło utrzymania. Chwała takim ośrodkom jak Klub „Gaja” które ratują zwierzęta przed nienaturalną śmiercią. Jednak ich możliwości też są ograniczone. Oddanie swojego podopiecznego na rzeź zawsze prawdziwy” koniarz” przeżywa boleśnie, chyba, że ma ”serce z kamienia”.

Jednak wmawianie widzom, że koń, który brał udział w uroczystościach zaraz potem został sprzedany na poniewierkę i straszliwe męczarnie i pokazanie tego ze starych kronik, które były przed laty argumentem przeciwko okropnym warunkom transportu zwierząt, to obrzydliwe kłamstwo zasługujące nie tylko na krytykę, ale i na bezwzględne ukaranie. Zamiast się cieszyć, że są ludzie, którzy nie z obowiązku lecz z zamiłowania zajmują się końmi, starając się im zapewnić wszelkie możliwe dobre warunki bytu, a jednocześnie przybliżają przez swoją działalność minione czasy, to są i tacy, którzy wyrządzają im wielką krzywdę oczerniając za niepopełnione winy. Trudno także zrozumieć, dlaczego Telewizja Polska wyemitowała program nie zadając sobie trudu sprawdzenia tak przedstawionego montażu.

mgr inż. Lesław Kukawski

Powrót do góry
Ovca
źrebak
źrebak

PostWysłany: Sob. 22 Lis. 2008, 00:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeprosiny Redakcji Programu TVP 2 "Tomasz Lis na żywo" pod adresem "Szwadronu Niepołomice"

Szanowny Panie

Wszyscy z uwaga przeczytaliśmy przesłane nam maile.

Temat jest bulwersujący. Emitując materiał, jak wcześniej napisałam nie było naszym zamiarem obrazić kogokolwiek.Przykro nam bardzo, że felieton osiągnął wręcz odwrotny skutek od zamierzonego i spowodował niezasłużone ataki na Pana środowisko.

Materiał filmowy został już wycofany z emisji powtórkowej. Jeszcze raz przepraszamy. Mimo wszystko mam nadzieję, że wyemitowany materiał nie przyczyni się do zdezawuowania zasług i dorobku Pana Środowiska oraz znaczenia Koni.

Z poważaniem Krystyna Bystrosz - Producent programu "Tomasz Lis na Żywo"

Jan_Osik
koniuszy

PostWysłany: Pon. 24 Lis. 2008, 00:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ovca napisał:
Przeprosiny Redakcji Programu TVP 2 "Tomasz Lis na żywo" pod adresem "Szwadronu Niepołomice"

nie było naszym zamiarem
Przykro nam bardzo
Materiał filmowy został już wycofany
Jeszcze raz przepraszamy
Mimo wszystko mam nadzieję

Kompletnie nic z tego nie wynika.
Kogo obchodzą intencje?
Narzędziem było kłamstwo i manipulcja, efektem - ujma na dobrym imieniu Szwadronu i krótka, zdawkowa notka na stronie internetowej ma stanowić zadośćuczynienie?
Dobitny przykład dziennikarskiej rzetelności i profesjonalizmu.
Żenujące...
konik13
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 13 Maj. 2009, 23:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam że zamieszczam tutaj ten filmik ale nie chce zakładać osobnego tematu dla jednego filmiku.

Święto koni...
Filmik pochodzi z onet.pl

http://www.tvn24.pl/-1,1600082,0,1,katowane-na-swiecie-koni,wiadomosc.html
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Czw. 14 Maj. 2009, 01:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Można śmiało powiedzieć, że niektóre z tych zwierząt były katowane – ocenia Wyszyński.

I za to winowajcy powinni być ukarani!

Natomiast Viva zamiast zawiadomoć policję o przestępstwie kręci sobie spokojnie materiał na widowisko. Następnie montując - jak zwykle - w kółko te same sceny stara się obrzydzić całą imprezę i dorobić gębę wszystkim tam obecnym oraz organizatorom z burmistrzem na czele.

Moje zaufanie do Vivy i jej intencji jest zerowe.

Powrót do góry
konik13
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Czw. 14 Maj. 2009, 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

T.B. napisał:
Cytat:
Można śmiało powiedzieć, że niektóre z tych zwierząt były katowane – ocenia Wyszyński.

I za to winowajcy powinni być ukarani!

Natomiast Viva zamiast zawiadomoć policję o przestępstwie kręci sobie spokojnie materiał na widowisko. Następnie montując - jak zwykle - w kółko te same sceny stara się obrzydzić całą imprezę i dorobić gębę wszystkim tam obecnym oraz organizatorom z burmistrzem na czele.

Moje zaufanie do Vivy i jej intencji jest zerowe.

T.B oglądając ten filmik bardzo podobnie myślałam...
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> Pomóż koniom Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: